Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

NOVEMBER 26, 2016 CARDSTON CALL BACK

Start Time 11AM

November 26 – Order of Events:  Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Calf Roping, Breakaway Roping, Steer Wrestling, Team Roping
*cattle events will not start before 12:30pm.*

We would appreciate any help throughout the day as theses rodeos are produced by the Chinook Rodeo Association.  We look forward to see you all there!

If there is an error, please contact the office via email office@chinookrodeoassociation.com

 

NOTE:  In the Barrel Racing we will run half of the Ladies, half of the Juniors, half of the Lil Rascals, then TRACTOR the ground, then run the 2nd half of the Ladies, 2nd half of the Juniors and 2nd half of the Lil Rascals.  We did this to give the horses a fair rest and give those that are running 2 different horses time to get ready.  We will still rake after every 5 listed on the program.  If you have entered twice you should have a run in the first and second half.  If I have not got you split, please email me at office@chinookrodeoassociation.com

 

LADIES BARRELS

1 KIM PIERZCHALA  Barrel Duties: take down eyes and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 AMBER BRODERSON  Barrel Duties: take down eyes and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 MAREENA BLAKMORE  Barrel Rep:  Box Eye at least 1 hour before function starts, taps and Barrel marking sheet will be upstairs in office
4 CAMMIE FOX
5 MONTANA HALVORSON  Rake
6 LIANE POLETZ
7 CHRISSY KIELSTRA
8 JOCELYN WILSON
9 T.J. POWELSON
10 JODY PANCOAST Rake
11 CARLY HUGHSON
12 MALLORY MAYERT
13 COURTNEY LINK
14 AMANDA CROWE
15 AUREA MUNRO Rake
16 KRISTEN NICKOLSON
17 SUSAN KREBS
18 RAE-ANN KNUDSEN
19 WANDA PHILLIPS
20 TRINA MARSHALL Rake
21 TAMI-JO BREWIN
22 SHANNON VAN BUSKIRK
23 JESSICA VAN BUSKIRK
24 VICTORIA BECKER
25 MARCI WILSON Rake
26 SUNATA BARG
27 DANA SMITH
28 ALEX HANSON
29 ASHLEY PARKER  End of 1st Half   Rake
30 JESSICA VAN BUSKIRK
31 AMANDA CROWE
32 JACKIE LEPPINGTON
33 MARCI WILSON
34 RACHELLE HOULE Rake
35 DANA SMITH
36 ALEX HANSON
37 JOCELYN WILSON
38 SHANNON VAN BUSKIRK
39 ASHLEY PARKER Rake
40 VICTORIA BECKER
41 SUSAN KREBS
42 JODY PANCOAST
43 LIANE POLETZ
44 T.J. POWELSON Rake
45 COURTNEY LINK
46 RAE-ANN KNUDSEN
47 WANDA PHILLIPS
48 AUREA MUNRO
49 CARLY HUGHSON Rake
50 AMBER BRODERSON
51 MAREENA BLAKMORE
52 MALLORY MAYERT
53 KIM PIERZCHALA
54 CHRISSY KIELSTRA Rake
55 MONTANA HALVORSON
56 TRINA MARSHALL  Barrel Duties: set up eyes and take clock box to the timer box in the office, put on barrel wraps
57 TAMI-JO BREWIN  Barrel Duties: set up eyes and take clock box to timer box in office, put on barrel wraps

 

JUNIOR BARRELS

1 RYLEE WILSON
2 JESSICA FITZHENRY
3 ALLY KIELSTRA
4 JENNA URASAKI
5 TALIA POWELSON Rake
6 SAYGE TURCATO
7 QUINN LESLIE
8 AMBER SCHATZ
9 TRISTA MITCHELL
10 BROOKE AKUNE Rake
11 JORDAN FITZHENRY
12 MCKENZIE PHILLIPS
13 JANAE WILSON
14 SAIGE GIBB
15 MAYSA POWELSON Rake
16 LARYETTE KELLETT End of 1st half  Rake
17 TALIA POWELSON
18 JESSICA FITZHENRY
19 MAYSA POWELSON
20 SAYGE TURCATO
21 LARYETTE KELLETT Rake
22 JORDYN SCHUETT
23 TRISTA MITCHELL
24 BROOKE AKUNE
25 AMBER SCHATZ
26 SAIGE GIBB Rake
27 ALLY KIELSTRA
28 JENNA URASAKI
29 MCKENZIE PHILLIPS
30 QUINN LESLIE
31 RYLEE WILSON  Rake
32 JANAE WILSON
33 JORDAN FITZHENRY

 

LIL RASCALS

1 KODI RALPH
2 QUINCEE RALPH
3 KAYCE LIPTAK
4 MATTIE KEELEY
5 LUCY SMITH End of 1st Half    Full Arena Tractor
6 LUCY SMITH
7 MATTIE KEELEY
8 QUINCY RALPH
9 LUCY SMITH
10 KAYCE LIPTAK

 

CALF ROPING-Please help run Breakaway Roping and Steer Wrestling

1 FRED MANDEL
2 DAVE HEATON
3 WALKER LONG
4 TUFTIN MCLEOD
5 GEORGE MARCENKO
6 DAX EAGLE BEAR
7 DAVE HEATON
8 GEORGE MARCENKO
9 WALKER LONG
10 FRED MANDEL
11 TUFTIN MCLEOD

 

BREAKAWAY ROPING-Please help run Steer Wrestling and Team Roping

1 CAMMIE FOX
2 WALKER LONG
3 TALIA POWELSON
4 TAMI-JO BREWIN
5 KILEY SHADE
6 BRADEN BROST
7 QUINN LESLIE
8 RYLAN BROST
9 LOGAN HUBEK
10 SAYGE TURCATO
11 CHRISSY KIELSTRA
12 HOUSTON LONG
13 TALIA POWELSON
14 QUINN LESLIE
15 LOGAN HUBEK
16 CHRISSY KIELSTRA
17 SAYGE TURCATO
18 CAROLINE MEERT
19 RYLAN BROST
20 HOUSTON LONG
21 BRADEN BROST
22 WALKER LONG
23 KILEY SHADE
24 CAMMIE FOX
25 TAMI-JO BREWIN

STEER WRESTLING – Please help run the Calf Roping and Team Roping

1 BLAKE NEWTON
2 KASH SHADE
3 LOGAN KAUTZ
4 MIKE TRAUTMAN
5 DAX EAGLE BEAR
6 OTYS LITTLE MUSTACHE
7 LOGAN KAUTZ
8 BLAKE NEWTON
9 DAX EAGLE BEAR
10 OTYS LITTLE MUSTACHE
11 KASH SHADE
12 MIKE TRAUTMAN

 

TEAM ROPING – Please help run the Breakaway Roping and Calf Roping

1 TAYLOR WUDRICH/TUFTIN MCLEOD
2 RYAN BROST/DARRYL BROST
3 TREY BRODERSON/WALKER LONG
4 JORDAN PANCOAST/JUSTIN KRAFT
5 HOUSTON LONG/DAVE LONG
6 TRAVIS KELLETT/DAX EAGLE BEAR
7 STEVE CUTTER/TRAVIS SCHNEIDER
8 GREG CRUIKSHANK/JACKIE LEPPINGTON
9 GEORGE MARACENKO/DAVE NEWTON
10 MIKE TRAUTMAN/BLAKE NEWTON
11 CAROLINE MEERT/CODY WILLIAMS
12 FRANK BEVANS/WINSTON BLACKMORE
13 MIKE POWELSON/SCOTT SIEMENS
14 ABE PETERS/MIKE SMITH
15 BRADEN BROST/DARRYL BROST
16 TRACE NICKOLSON/JON MCKENZIE
17 ROB HAIG/CHET DYKSHORN
18 MIKE POWELSON/BLAKE NEWTON
19 JESSE HEAVY RUNNER/DAX EAGLE BEAR
20 TRACE NICKOLSON/DAVE NEWTON
21 TRAVIS KELLETT/MIKE SMITH
22 SAM DYKSHORN/CHET DYKSHORN
23 JORDAN PANCOAST/TUFTIN MCLEOD
24 VINCE TRAYNOR/JUSTIN KRAFT
25 BRADEN BROST/RYLAN BROST
26 TREY BRODERSON/DAVE LONG
27 ROB HAIG/LEVI SCHULTZ
28 ABE PETERS/SCOTT SIEMENS
29 HOUSTON LONG/WALKER LONG
30 MIKE TRAUTMAN/JON MCKENZIE
31 TAYLOR WUDRICH/TRAVIS SCHNEIDER
32 DUSTIN BROWN/JACKIE LEPPINGTON
33 WAYNE HOFER/WINSTON BLACKMORE
34 DICK WILLIAMS/CODY WILLIAMS

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •