Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

Big Valley Official Call Back

Contestants–it is your responsibility to check call back on Friday and make sure you are entered in all your events, and Check again on Monday when the draw is made official, you will need to refresh or reload your browser.

The committee and association has taken into consideration all other sanctioned rodeos and events on this weekend, if you have been double scheduled please email the office at office@chinookrodeoassociaiton.com by 9am Monday July 24 and let us know where you are conflicted at and what performance or slack you need to be scheduled in, to avoid any turn outs. If you have been missed in the draw please email the office by 9am Monday July 24, with your event, buddy group, and preferences.

Thank you to the Big Valley Rodeo Volunteers for having flexibility in scheduling and putting on your Annual rodeo.

 

Order of Events:

Friday, July 28-7pm:

Saturday, July 29-7pm:

Saturday, July 29-10am Slack:  Ladies Barrels, Junior Barrels, Calf Roping, Steer Wrestling, Team Roping

 

TEAM ROPING
  FRI JULY 28, 7PM
1 MCCOMISH-CONNOR -STETTLER
VAN MARION-TREVOR-CROSSFIELD
2 PALICHUK-LANE-MEDICINE HAT
MORASH-CLINT-BASSANO
3 SCHMIDT-OWEN-CENTRAL BUTTE
DOLGOPOL-SHANE-IRVINE
4 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
SCHNEIDER-TRAVIS-MEDICINE HAT
5 ANDERSON-DALLAS-STRATHMORE
RUSNACK-BLAIR-CALGARY
6 CUTTER-STEVEN-PATRICIA
LELEK-BRAYDEN-PATRICIA
7 ISSAK-LANCE-ARRAS
SMITH-JORDAN-TEES
8 SPEER-TRAVIS-BLUE RIDGE
ROSS-ROCKY-BOTHA
9 KELLY-TANNER-SUNDRE
ROCH-BRAYDEN-MADDEN
10 PETERSON-TRENT-CLARESHOLM
SCHULZE-LEVI-CLARESHOLM
11 KELLETT-TRAVIS-PICTURE BUTTE
SMITH-MIKE-RAYMOND
12 MCGONIGLE-MURRAY-STRATHMORE
SLOT-KEVIN-LONGVIEW
SAT JULY 29, 7PM
1 ROBINSON-JT-BIG VALLEY
 MESTON-JENNER-STETTLER
2 KLASSEN-COLTON-BEAVER COUNTY
ROSS-CODY-ROCKY MOUNTAIN HOUSE
3 BRODERSON-TREY-TURIN
LONG-WALKER-IRVINE
4 SKOCDOPOLE-CHASE-BIG VALLEY
HINES-AUSTIN-MARWAYNE
5 LONG-HOUSTON-IRVINE  Medical Release
LONG-DAVE-IRVINE Medical Release
6 JACOBSON-CORY-OKOTOKS
JARDIE-LANE-OKOTOKS
7 WERK-TYE-RED DEER COUNTY
STITT-EVAN-OLDS
8 MCKENZIE-JOHN-BON ACCORD
CLEMMER- NYLE-PONOKA
9 LITTLE MUSTACHE-OTYS-BROCKET
PLAIN EAGLE-JESSE-CARDSTON
SAT JULY 29, 10AM
1 KERRY-LOGAN-BIG VALLEY
SORNSON-CHAD-BIG VALLEY
2 REGHER-JORDIE-OKOTOKS
COBBE-KASSIDY-HIGH RIVER
3 BOWHAY-CARSON-SUNDRE
HEIDT-SCOTT-ECKVILLE
4 PALLESEN-WACE-STRATHMORE
POLAND-COLTEN-TURNER VALLEY
5 PARADIS-CHANCE-GRASSMERE
MACDONALD-COLTER-CARSTAIRS
6 BOOTH-DUSTIN-NANTON
FODEN-KYLE-OKOTOKS
7 RUSNACK-TRAVIS-CALGARY
RUSNACK-DUSTIN-CALGARY
8 LUCAS-KATY-CARSTAIRS
HINES-CORY-CARSTAIRS
9 WILKIE-CLINT
WILKIE-OWEN
10 KRUGER-RYAN -SUNDRE
KRUGER-GREG -SUNDRE
11 BAMFORD-BEN -FOOTHILLS
VALENTINE-DALE-HIGH RIVER
12 QUAM-GRADY -CROSSFIELD
QUAM-JEFF-CROSSFIELD
13 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
FLYNN-MARK-CAMROSE
14 CHALACK-RILEY-CARSTAIRS
CHALACK-TIM-CARSTAIRS
15 PURDIE-TREY-RED DEER COUNTY
SMITH-JASON-WIMBORNE
16 GORDON-LANCE-CROSSFIELD
SPADY-LOGAN-ALLIANCE
17 SKODOPOLE-LUKE-BIG VALLEY
SKODOPOLE-WAYNE-BIG VALLEY
18 FOX-RICK-CARDSTON
FOX-JAKE-CARDSTON
19 PANCOAST-JORDAN-MEDICINE HAT
KRAFT-JUSTIN-MEDICINE HAT
BAREBACK-
  FRI JULY 28, 7PM
1 GARLICK-NATHAN=OKOTOKS-PARTY FAVORS  Medical Release
2 FERGUSON-LANE-GRANUM-JUST MISSING HER
3 PELOQUIN-STEPHAN-CAYLEY  Medical Release
 4  JAMISON-COLE-INNISFAIL-BLOND BOMBER
 5 JAMIESON-LANE-INNISFAIL-SKY DANCER
RR-GIL-EYE
SAT JULY 29, 7PM
1 BROWN-BEVIN-STRATHMORE-PARTY FAVORS
2 OUELETTE-COLTEN -MILLARVILLE-BLOND BOMBER
 RR-GIL-EYE
SADDLE BRONC-
  FRI JULY 28, 7PM
1 CRAIG-RICHARD-PATRICIA-RAW EXCITEMENT
2 BOHMER-CHANCE-HILLCREST-GOLD MINE
3 VERNON-CASEY -MILLARVILLE-RAW SINS
4 RUSSELL-JEREMY-NANTON-DON QUIOTE
5 CHURCH-SAM -MILLARVILLE-APACHE
 RR-BAD WHISKEY
SAT JULY 29, 7PM
1 BOURKSEN-DEAN-KINUSO-GOLD MINE
2 BORRIS-CODY-RAW EXCITEMENT
3 DUPPERIN-DYLAN-DOWN TOWN TANGO
4 WILSON-TYLER-KINUSO-DON QUIOTE
5 LANGMUIR-TC-CALGARY-BABY SITER
6 ANDERSON-BEN-RAW SINS
7 SAWLEY-HUNTER-FOX CREEK-KALYGA
 RR-BAD WHISKEY
BULL RIDING-
  FRI JULY 28, 7PM
1 DAVILA-ARMANDO-MEXICO-MELLOW YELLOW
2 EDGE-SAM-COCHRANE-JP
3 SALMON-REED-INNISFAIL-72
4 CARDONA-HECTOR-MEXICO-STANDING OVATION
5 HENRY-JOEL -CROSSFIELD-LEGAN AIDE
6 HUDSON-JEFF-CALGARY-CIMARRON
7 CHARTERIS-COLBY -CALGARY-ALLEY
8 SISSEN-DENVER-ROCKY MOUNTAIN HOUSE-PONCHO
9 KURTZWEG-COLTON-FOREMOST-SAMSON
 RR-TEX MEX
SAT JULY 29, 7PM
1 CINNAMON-BODY -VULCAN-MELLOW YELLOW
2 PHILLIPS-LONNIE-ELKO-JP
3 DIXON-BLAINE-LONGVIEW-CIMARRON
4 QUIRING-AUSTIN-STRATHMORE-PONCHO
5 COBB-WYATT-VULCAN-LEGAL AIDE
6 DIXON-DARREL-LONGVIEW-72
 RR-TEX MEX
STEER WRESTLING
  FRI JULY 28, 7PM
1 VAN STRATEN-QUINTON -STETTLER
2 WILKINSON-TYLER-KINUSO
3 STOJAN-JERRY-SEXSMITH
4 SHUCKBURGH-RYAN-INNISFAIL
5 BOHMER-CHANCE-HILLCREST
6 LANINGAN-BRADLEY-STRATHMORE
7 CRAWFORD-COLTON-DRAYTON VALLEY
8 DRAKE-GARRETT-HILLCREST
9 LANINGAN-CLAY  -STRATHMORE
SAT JULY 29, 7PM
1 GOELEMA-NICK-RIMBEY
2 KAUTZ-LOGAN-HANNA
3 LITTLE MUSTACHE-OTYS-BROCKET
4 DOAN-BART
5 WESHAVER-RILEY
6 SANDERCOCK-GORDON -RED DEER COUNTY
7 NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
8 GUTHRIE-WALKER-PONOKA
9 HULBURT-TY-FORT MACLEOD
10 GUZE-JORDY-DRAYTON VALLEY
SAT JULY 29, 10AM
1 POLLITT-TROY -BENTLEY
 2  WEINBERGER-TAYLOR-CALGARY
3 ANDERSON-CHAD-ENTWISTLE
4 SKODOPOLE-LUKE-BIG VALLEY
5 PURDIE-TREY-RED DEER COUNTY
 6  GILBERT-STEVEN-ENTWHISTLE
7 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
CALF ROPING
  FRI JULY 28, 7PM
1 MCCOMISH-CONNOR -STETTLER
2 VAN STRATEN-QUINTON-STETTLER
3 MILLER-BRENT-COUNTY OF GRAND PRAIRIE
4 LELEK-BRAYDEN-PATRICIA
5 KELLY-TANNER -SUNDRE
6 SPEER-TRAVIS-BLUE RIDGE
7 MORTON-EVERETT -DEL BONITA
8 ROCH-BRAYDEN-MADDEN
9 CORNET-COLT-BRANT
10 COPITHORNE-TY -COCHRANE
11 SLOT-KEVIN-LONGVIEW
SAT JULY 29, 7PM
 1  ROBINSON-JT -BIG VALLEY
2 NEITZ-GUY-STETTLER
3 KNAPP-DYLAN-MAYERTHORPE
4 CLEMMER- NYLE-OKOTOKS
5 FINNERTY-DANNY-DUTCHESS
6 MCKENZIE-JOHN-BON ACCORD
7 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
8 HEATON-DAVE-STRATHMORE
9 HINES-AUSTIN -MARWAYNE
10 WERK-TYE-RED DEER COUNTY
11 FITZPATRICK-CRAIG-OKOTOKS
SAT JULY 29, 10AM
 1  HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
2 GULICK-CHAD-WETASKIWIN
3 FODEN-KYLE-OKOTOKS
4 HOFER-CHASE-MAGRATH
5 BAMFORD-BEN -FOOTHILLS
6 BARNSON-CLAY-RAYMOND
7 SHUCKBURGH-ADAM-INNISFAIL
8 KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
9 MCKEAN-JARRETT -LACOMBE
10 MCKEAN-DUSTY -CREMONA
11 HAUGEN-SHANE-GWYNNE
12 SQUIRES-AUSTIN-IRMA
13 CUNNINGHAM-JASON-THORSBY
14 SKODOPOLE-LUKE-BIG VALLEY
15 HUGHSON-CLARK-FOREMOST
16 QUAM-GRADY -CROSSFIELD
17 DOUGLAS-BRAYDEN -GEM
18 FOX-RICK-CARDSTON
19 SPADY-LOGAN-ALLIANCE
20 MOSICKI-AARON -WARBURG
21 GORDON-LANCE-CROSSFIELD
22 FOX-JAKE-CARDSTON
23 WRIGHT-TYSON-LETHBRIDGE
24 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
25 CARLSON-ADAM-CARSTAIRS
26 SMITH-JASON-WIMBORNE
LADIES BARREL RACING
  FRI JULY 28, 7PM
1 CHAPMAN-ASHLEY -AIRDRIE Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
2 COY-ERIN  -HIGH RIVER Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
3 GULICK-SUSAN-WETASKIWIN
4 NOVAL-SASHA -TURNER VALLEY
5 RUZICKA-STACY -BENTLEY
6 HAMILTON-TAMMY-RAINIER
7 PELOQUIN-KALYN-CAYLEY
8 BROWN-TARYN  -CRANBROOK
9 GRAVELLE-PAYTON -JAFFRAY
10 DAVIDSON-JAYCEE-STETTLER Barrel Rep, mark pattern and record on barrel marking sheet, must have own markers, tapes, etc
11 KULBACKI-KELSEY  -RED WILLOW
12 SMITH-DANA-RAYMOND
13 ROBINSON-MARIA-RED DEER COUNTY
14 TRACH-LISA-STURGEON COUNTY  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
15 EDGE-DIXIE-COCHRANE  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
SAT JULY 29, 7PM
1 POLETZ-LIANE-DUTCHESS Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
2 VAN BUSKIRK-SHANNON-MANYBERRI  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
3 JACKSON-DESIRAE-SUNDRE
4 WILSON-JOCELYN-MAPLE CREEK
5 MUNRO-AUREA-STRATHMORE
6 VAN BUSKIRK-JESSICA-MANYBERRI
7 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
8 BRODERSON-AMBER-TURIN
9 WOLF-WASYLOWICH-RHONDA
10 HANSON-ALEX-MEDICINE HAT
11 YARASHENKO-MARDI-MAPLE CREEK
12 PANCOAST-JODY-MEDICINE HAT
13 BRAITHWATE-TAMMY   -RIMBEY
14 POTTS-JENNIFER-BROCKET  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
 15  GOELEMA-BAILEY-RIMBEY  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
SAT JULY 29, 10AM
1 POLE-JOANNE-ERSKINE  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
2 LONG-JOANNE-THREE HILLS  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag
3 KLEPPER-CHEYANNE-PARKLAND COUNTY
4 ANDERSON-JESSICA-WATER VALLEY
5 GILES-TAYLOR-COCHRANE
6 MCLEOD-KELLI-SYLAN LAKE
7 FOX-PJ-CARDSTON
8 DOMMASCH-BRITTNY -WARBURG
9 GILLESPIE-VAL-DUTCHESS
10 ANDERSON-CASSIDY-WATER VALLEY
11 MARSHALL-TRINA-MEDICINE HAT
12 KOBI-KRISTINA-STETTLER
13 DUBOIS-BRIANNA-STRATHMORE
14 BERGSTROM-RACHELLE -BOTHA
15 URASAKI-CINDY-LETHBRIDGE
16 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE
17 BREWIN-TAMI-JO-TABER
18 GUENTHNER-JODIE-HANNA
19 WILSON-MARCI-GLIECHEN
20 WILSON-JAYDEN-GLIECHEN
21 LORIE-MEGAN
22 KATHREIN-MICHELE-CLARESHOLM
23 POLLITT-REESE -BENTLEY
24 ROSS-CHRISTINE-BOTHA
25 WOOLSEY-LINDSAY  -NANTON
26 OROURKE-ADRIENNA-THREE HILLS
27 BEARSPAW-SHELBY
28 MILLER-LINDSEY-OKOTOKS
29 MILLER-HILLARY  -CAROLINE
30 LOVELL-DANA-MEDICINE HAT
31 ROCHFORD-KALIR-JADE
32 BEACH-LINDSAY-COCHRANE
33 TAYLOR-AMY -OLDS
34 DUFOUR-TEIGAN-STANDARD
35 HEIDT-AMY  -ECKVILLE  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
36 SCHOOTEN-STACEY-VULCAN  Barrel Duties set up eyes, and make sure  clock is working, put on barrel wraps and return to barrel bag, check pattern with judge at least 1 hour prior to performance or slack.
JUNIOR BARRELS
  FRI JULY 28, 7PM
1 SMITH-LUCY-RAYMOND
2 THORSTEINSON-TAIGA
3 KELLETT-LARYETTE-PICTURE BUTTE
4 RALPH-KODI-RAYMOND
5 GIBB-SAIGE-RAYMOND
SAT JULY 29, 7PM
1 WILSON-LILY-MAPLE CREEK
2 SHUCKBURGH-AMY -INNISFAIL
3 JACOBSON-KAITLYN -OKOTOKS
4 KIELSTRA-ALLY-BURDETT
5 WILSON-JANAE-MAPLE CREEK
6 LESLIE-QUINN -HIGH RIVER
7 THURSTON-TESSA-BIG VALLEY
8 ARMSTRONG-JESSIE -BIG VALLEY
SAT JULY 29, 10AM
1 POLE-LACI-ERSKINE
2 GORDON-KYLA-CROSSFIELDS
3 WILSON-RYLEE-GLIECHEN
4 URASAKI-JENNA-LETHBRIDGE
5 QUAM-REESE  -CROSSFIELD
6 SMITH-PAYTON-ECKVILLE
7 POLLOCK-JEWEL -ROCKY MOUNTAIN HOUSE
8 KISSER-KYLA-BIG VALLEY
9 HARDER-AMANDA-CARSTAIRS
10 POLLITT-AYDEN -BENTLEY
11 WARD-KACEE-ELNORA
12 HUGHSON-SYDNEY-FOREMOST
13 FITZHENRY-JESSICA-COALDALE
14 TURCATO-TORI-TABER
15 SCHOOTEN-TYNELL-VULCAN
16 FITZHENRY-JORDAN-COALDALE
JUNIOR BULLS
  FRI JULY 28, 7PM
1 BERRETH-OWEN-AIRDRIE
2 MORRIS-LUKASEY-OKLAHOMA
3 LAWES-CAUY-WAINWRIGHT
4 MCKINNEY-DENNY-LEDUC COUNTY
5 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
6 SAHLI-BRANDON-BOWDEN
7 ARKSEY-JUSTIN-SYLVAN LAKE
8 RICHARD-JAYCE -CHESTERMERE
SAT JULY 29, 7PM
1 LAUER-MORGAN-THORSBY
2 MITCHELL-TYLER-BURDETT
3 CARTER-NATHAN -VIKING
4 BARROWS-WILLIAM-FOREMOST
5 SMITH-BLAKE-ABBEY
6 LEBSACK-BROCK-RED DEER
7 NELSON-KEEGAN-LONGVIEW
8 TULLY-ZANE-CONSUL

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •