Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

SANDHILLS RODEO CLUB – CLUNY 2016 CALL BACK

The committee and association has taken into consideration all other sanctioned rodeos and events on this weekend, if you have been double scheduled please email the office at office@chinookrodeoassociaiton.com by 9am Monday August 15 and let us know where you are conflicted at and what performance or slack you need to be scheduled in, to avoid any turn outs. If you have been missed in the draw please email the office by 9am Monday August 15, with your event, buddy group, and preferences.

Thank you to the Sandhills Rodeo Club Committee Volunteers for having flexibility in scheduling and putting on your Annual rodeo.

 

Order of Events:

August 20 – 9am Slack:  Ladies Barrel Racing, Junior Barrel Racing, Lil Rascals, Breakaway, Team Roping, Steer Wrestling, Calf Roping

August 20 – 1pm Performance:  Bareback, Calf Roping, Breakaway Roping, Steer Riding, Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Saddle Bronc, Team Roping, Bull Riding

 

TEAM ROPING
SAT AUG 20 1PM
1 BRYCE-DERICK-MILK RIVER
SODERBURG-CHASE-COALDALE
2 ANDERSON-DALLAS-STRATHMORE
ANDERSON-HARVEY-TABER
3 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
SCHNEIDER-TRAVIS-MEDICINE HAT
4 ALLISON-CODY-
MCKINNON-SAM
5 SCHMITT-OWEN-
DOLGOPOL-SHANE-IRVINE
6 KELLETT-TRAVIS-PICTURE BUTTE
SMITH-MIKE-RAYMOND
7 PANCOAST-JORDAN-MEDICINE HAT
KRAFT-JUSTIN-MEDICINE HAT
8 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
9 SIBBETT-RILEY-
SIBBETT-PAIGE
10 MILLER-MIKE-MILK RIVER
KELLETT-CHASE-PICTURE
SAT AUG 20 9AM
1 CRUIKSHANK-GREG-RAYMOND
MILNE-JOHN
2 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
MCKENZIE-JON-WARNER
3 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
4 BRODERSON-MIKE-TURIN
BRODERSON-TREY-TURIN
5 LONG-HOUSTON-IRVINE
LONG-WALKER-IRVINE
6 PROVOST-JORDIE
TALLOW-SCOTT
7 HOLLYWOOD-COLIN-FOREMOST
WILLIAMS-CHEYNE-STIRLING
8 CREAN-HEATHER-RAYMOND
LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
9 DOUGLAS-BRAYDEN
MCKINNON-CHARLEY
10 MCHOLNE-AMANADA
MCHOLNE-CHEYANNE
 BAREBACK
SAT AUG 20 1PM
1 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT-BAJA TANGO
2 WILLIAMS-BRETT-ROOSTER
RR-FRESH BREW
.
 SADDLE BRONC
SAT AUG 20 1PM
1 LANDSDOWNE-MITCH-AUSTRIALIA-THE JACK
2 ULRICH-TYSON-LETHBRIDGE-TIN SMITH
3 BOURKE-PATRICK-AUSTRIALIA-SLUM DOG

RR-PHANTOM

 

 BULL RIDING
SAT AUG 20 1PM
1 PHILLIPS-LONNIE-ELKO-CAJUN SHAKER
2 LAMBERT-VINCENT-LITTLE KENNY
3 DIXSON-BLAINE-SOUTHERN CHARM
4 SODERBURG-CHASE-COALDALE-SILENT BET
5 HUNT-RON-NANTON-REZ DOG
6 SCHUETT-COLTON-RAINIER-AGRA RISK
7 DIXON-DARRELL-LONGVIEW-KIT KAT
8 KURTZWEG-COLTON-GOLD MEMBER
9 KUBIK-ZANE-SCANDIA-WATERBOY
10 HUDSON-JEFF-WHITE STRIKE
11 SCHELL-DREW-LAWLESS
12 DOORE-COY-BOY GEORGE
13 OSTBY-COLE-COALDALE-MINI ME

 RR-LITTLE NICKY

 

 STEER WRESTLING
SAT AUG 20 9AM
1 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
2 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
 CALF ROPING
SAT AUG 20 1PM
1 MCKINNON-CHARLEY
2 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
3 HEATON-DAVE-STRATHMORE
4 GACHON-DAVID-HIGH RIVER
5 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT
6 KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
SAT AUG 20 9AM
1 HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
2 CRUIKSHANK-GREG-RAYMOND
3 WILLIAMSON-BLAKE-DUTCHESS
4 DOUGLAS-BRAYDEN
5 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
6 PEROZAK-GUY-CLARESHOLM
 LADIES BARREL RACING  please remember the following as per the rule book.**Western Attire including shirts with collars and long sleeves rolled down, boots and hat or helmet, in the arena, during slack and one hour before and during the rodeo.
**Page 30 12. Once barrel markers have been placed, no practicing is allowed on the marked course; however, at the judges discretion, for safety purposes, a test run may be made on the marked course. For the purposes of practicing, the barrels must be placed at least fifteen feet (15’) away from the marker.
13. No contestant shall run a practice barrel pattern in the arena within one (1) hour prior to any performance or slack, during intermission, or during the rodeo.
20. All Barrel Racers must be prepared with a tape measure and markers.
SAT AUG 20 1PM
1 RICHARDSON-DANA-MEDICINE HAT  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 CHAPMAN-ASHLEY  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 WILSON-JOCELYN-MAPLE CREEK
4 BEACH-LINDSAY-COCHRANE
5 MUNRO-AUREA-STRATHMORE
6 VAN HAL-DAWN-SCANDIA
7 WALDNER-MEGAN-BOW ISLAND
8 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
9 KATHREIN-MICHELE-CLARESHOLM Barrel Duties set up eyes, and take clock box to the timer box in the office, put on barrel wraps.
10 GIBB-HANNAH-RAYMOND Barrel Duties set up eyes, and take clock box to the timer box in the office, put on barrel wraps.
SAT AUG 20 9AM
1 KNUDSEN-RAE ANN-HUSSAR  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 MARSHALL-TRINA-MEDICINE HAT  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 HUGHSON-CARLY-FOREMOST
4 KNUDSEN-DEBBIE-HUSSAR
5 BERLIE-ALIX
6 WILSON-MARCI-GLIECHEN
7 BRODERSON-AMBER-TURIN
8 GILES-TAYLOR-COCHRANE
9 SCHUURMAN-WHITTNY-DIAMOND CITY
10 SCHUURMAN-TAMMY-DIAMOND CITY
11 POWELSON-TJ-WELLING
12 STAHL-LORI-CRANBROOK
13 SCHUURMAN-BRITTY-DEL BONITA   Barrel Rep that person is required to have their own tapes, stakes, flagging tape, etc., mark pattern and put on Barrel Marker Sheet, return barrel marker sheet to office.
14 LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
15 MCHOLNE-CHEYANNE
16 GLASRUD-HALEY-SHAUNAVON
17 RUNNER-LACEY
18 ODNEY-JORDI-FORT MACLEOD Barrel Duties set up eyes, and take clock box to the timer box in the office, put on barrel wraps.
19 WILSON-JAYDEN-GLIECHEN Barrel Duties set up eyes, and take clock box to the timer box in the office, put on barrel wraps.
 BREAKAWAY ROPING
SAT AUG 20 1PM
1 SHEARER-JENA-NEW DAYTON
2 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
3 MILLER-MIKE-MILK RIVER
4 SIBBETT-RILEY-
5 KELLETT-CHASE-PICTURE
6 WILSON-BAYNE-MAPLE CREEK
7 SIBBETT-PAIGE
SAT AUG 20 9AM
1 LONG-WALKER-IRVINE
2 BRODERSON-TREY-TURIN
3 MCHOLNE-AMANDA
4 LONG-HOUSTON-IRVINE
 JUNIOR BARREL RACING
SAT AUG 20 1PM
1 GIBB-SAIGE-RAYMOND
2 KIELSTRA-ALLY-BURDETT
3 KELLETT-LARYETTE-PICTURE
4 SIBBETT-PAIGE
5 MITCHELL-TRISTA-BURDETT
SAT AUG 20 9AM
1 HUGHSON-SYDNEY-FOREMOST
2 URASAKI-JENNA-LETHBRIDGE
3 AKUNE-BROOKE-RAYMOND
4 POWELSON-MAYSA-WELLING
5 WILSON-RYLEE-GLIECHEN
6 POWELSON-TALIA-WELLING
7 KEELEY-KELBY-NANTON
 STEER RIDING
SAT AUG 20 1PM
1 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
2 MITCHELL-TYLER-BURDETT
3 HART-JW-HANNA
4 SCHELLER-TAYTM-MAPLE CREEK
5 SIBBETT-RILEY-
6 PHILLIPS-LONNIE-ELKO
7 HOFMANN-TRAYDEN-SCANDIA
8 GARDNER-BEAU-
9 GOOD EAGLE- AUSTIN
10 DUNAND-LUCAS-CLARESHOLM
11 FERGUSON-TY-GRANUM
 LIL RASCALS
SAT AUG 20 1PM
1 GIBB-DELANEY-RAYMOND
2 RALPH-KODI-RAYMOND
3 WILSON-LILY-MAPLE CREEK
4 SMITH-LUCY-RAYMOND
5 LICHTENBERGER-RYLEE-FORT MACL
  SAT AUG 20 9AM
1 BRODERSON-CHARLEIGH-TURIN
2 KEELEY-MATTIE-NANTON

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •