Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

FOREMOST RODEO 2016

OFFICIAL RODEO DRAW

Thank you to the Foremost Rodeo Volunteers for having flexibility in scheduling and putting on your Annual rodeo.

Check back Monday, June 13 by 6pm and the Official Draw will be posted.

Saturday June 18 2pm- Order of Events:  Saddle Bronc, Steer Wrestling, Bareback, Team Roping, Steer Riding, Trick Riding, Pig Race, Wild Pony Race, Intermission, Ladies Barrels, Junior Barrels, Local Barrels, Calf Roping, Bull Riding, Local Cow Milking

Sunday June 19 2pm – Order of Events:  Saddle Bronc, Steer Wrestling, Bareback, Team Roping, Steer Riding, Trick Riding, Pig Race, Wild Pony Race, Intermission, Ladies Barrels, Junior Barrels, Local Barrels, Calf Roping, Bull Riding, Local Cow Milking

Friday June 17 6pm Slack – Order of Events:  Ladies Barrels, Junior Barrels, Steer Wrestling, Calf Roping, Team Roping, Steer Riding

 

TEAM ROPING

SAT JUNE 18 2PM

1 STOREY-GARRETT-NETHERHILL
MCKENZIE-JON-WARNER
2 ELLIS-KAITLYN-SUNNYDALE
JONES-TANNER-MAPLE CREEK
3 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
DUCE-MIKE-MAGRATH
4 FISHER-KIRK-MOOSE JAW
KMITA-TYLER-WEYBURN
5 CHAPEL-KYLE -GRAVELBOURG
CHAPEL-BRADY – MOOSE JAW
6 HARDEN-JEREMY-CASTOR
HARDEN-JOSH-BIG VALLEY
7 HUGHSON-CLARK-FOREMOST
HIRSCHE-BRETT-FOREMOST
8 TRAYNOR-VINCE-MEDICINE HAT
KRAFT-JUSTIN-MEDICINE HAT

SUN JUNE 19 2PM

1 NEWTON-DAVE-DEL BONITA
TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
2 NICKOLSON-TRACE-TABER
COLLET-DALE-TABER
3 PEROZAK-MACE-CLARESHOLM
PANCOAST-JARED-MEDICINE HAT
4 HOLLYWOOD-COLIN-FOREMOST
DOLGOPOL-SHANE-IRVINE
5 ODONNELL-DUSTIN-LETHBRIDGE
ODONNELL-CODY-LETHBRIDGE
6 SAVILLE-LANCE
STUBER-DARWIN-RED CLIFF
7 HUGHSON-VANE-FOREMOST
THOMPSON-BEN-FOREMOST
8 DYKSHOORN-SAM-FOREMOST
DYKSHOORN-CHET-FOREMOST

FRI JUNE 17 6PM

1 WILLIAMS-DICK-RAYMOND
WILLIAMS-CODY-HIGH RIVER
2 MARCENKO-GEORGE-ROCKGLEN
WILLIAMSON-SHAWN-MANKOTA
3 SEITZ-CODY-HIGH RIVER
SEITZ-KASHLEY-HIGH RIVER
4 KRAFT-DALTON-MEDICINE HAT
TUNKE-TRENT-MEDICINE HAT
5 SCHMIDT-DALE-TABER
SCHMIDT-LOUIS-TABER
6 WUDRICH-TAYLOR-BOW ISLAND
DUBEAU-JUSTIN-RED CLIFF
7 HARTMAN-CODY
BRYCE-DERRICK-
8 WEATHERBEE-LUCAS-LUNDBRECK
MICHALSKY-LUCAS-LUNDBRECK
9 SMYTHE-CLINT-MEDICINE HAT
SMYTH-BERNIE-MEDICINE HAT
10 STUBER-WYATT-RED CLIFF
STUBER-AUSTIN-RED CLIFF
11 CREAN-HEATHER-MAGRATH
CRUIKSHANK-GREG-MAGRATH
12 HEAVY RUNNER-JESSE-CARDSTON
EAGLE BEAR-DAX-CARDSTON
13 SCHMIDT-JASON-MEDICINE HAT
SCHRIENER-CLINT-MEDICINE HAT
14 HAIG-ROB-MEDICINE HAT
NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
15 BOWYER-MONTY-MAPLE CREEK
BOWYER-LEVI-MAPLE CREEK
16 PANCOAST-JORDAN-MEDICINE HAT
CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
17 COWIE-JESS-FOREMOST
SYVERSON-OWEN-FOREMOST
18 DRAPER-MARLON-STIRLING
WILLIAMS-CHEYNE-STIRLING
19 HICKS-TY-MORLACH
GOODWIN-REID-MORLACH
20 HOFER-WAYNE-
HATCH-MARK-MAGRATH
21 GROVES-AARON-CZAR
GROVES-LOGAN-CZAR
22 ELLIS-ORRIN-IRON RIVER
LEHMANN-ASHTON-MAYFAIR
23 KELLETT-TRAVIS-PICTURE BUTTE
SMITH-MIKE-RAYMOND
24 POWELSON-MIKE-MAGRATH
SIEMENS-SCOTT-TABER
25 BRODERSON-MIKE-TURIN
BRODERSON-TREY-TURIN

BAREBACK

SAT JUNE 18 2PM

1 COLLINS-COHEN-REGINA – 13 LUCKY CHARM
2 FERGUSON-LANE-GRANUM-606 WATER MARK
3 SCHOLD-ANDY-RED DEER COUNTY -8411 PINK FLOYD
4 KLEIN-JONATHAN-NANTON-X9 NIGHT LIFE
 RR-X82 BLACK OUT

SUN JUNE 19 2PM

1 HOFER-JASON-MAPLE CREEK -8411 PINK FLOYD
2 WILLIAMS-BRETT-STAVLEY-X82 BLACK OUT
3 KOOPMAN-MONTY-CONSUL-13 LUCKY CHARM
4 MOEN-BUCK-ELROSE-606 WATERMARK
5 COLLINGS-LANE-ARDEN – 60 REAY BAY
 RR-S10 PISTOL PETE

SADDLE BRONC-

SAT JUNE 18 2PM

1 THURSTON-WYATT-BIG VALLEY-948 KICK’N IT
2 COSTELLO-TIM-BYEMOOR-642 BLUEBERRY
3 BALLLARD-CODY-WILCOX-119 SUPER KAT
4 ULRICH-TYSON-LETHBRIDGE-S12 BAD MEDICINE
5 HOUSTON-RICHARD-WAINWRIGHT-986 DOUBLE TROUBLE
6 GILCHRIST-ADAM-MAPLE CREEK-813 MIGHTY HIGH
7 HARDEN-JOSH-BIG VALLEY-651 MAJOR DEAL
 RR-118 BIG BOY

SUN JUNE 19 2PM

1 HORTON-EDWARD-AUSTRIALIA-948 KICK’N IT
2 ZWEIFEL-CHASE-PARADISE HILL-118 BIG BOY
3 MACZA-LUCAS-HIGH RIVER-813 MIGHTY HIGH
4 HEMART-ADREIN – AIRDRIE-651 MAJOR DEAL
5 WILSON-TYLER-MEADOW LAKE-X4 BREAK DOWN
6 WANCHUCK-KOLBY- SHERWOOD PARK-119 SUPER KAT
7 KNIGHT-TOM -REGINA-56 STAND BY ME
8 ASHBACHER-KOLE-ARROWWOOD-986 DOUBLE TROUBLE
 RR-511 ROTTEN RALPH

BULL RIDING-

SAT JUNE 18 2PM

1 WATSON-HARRY-AUSTRAILIA-217 USHER
2 PHILLIPS-LONNIE-ELKO-01 ARRANGETANG
3 ARBUTHNOTT-JORDAN-HAYTER-020 HIGH ROLLER
4 WARD-TYRELL-THREE HILLS-+91 BRIGHT LIGHTS
5 SCHUETT-COLTON-SCANDIA-014 JEAN JACKET
6 SODERBOURGH-CHASE-COALDALE-120 DUE PAYMENT
7 BALLLARD-CODY-WILCOX-102 DUE SHOT
8 HUDSON-JEFF-TURNER VALLEY-219 SWAMP RAT
9 KNIGHT-MICHEAL-REGINA-003 MERLIN LONGBACK
10 CHARTERIS-COLBY – 106 SINGLE PAYMENT

 RR-Z05 TAP, +655 DOOR PRIZE

 

SUN JUNE 19 2PM

1 HUNT-RON-NANTON-60 RENEGADE
2 KUBIK-ZANE-SCANDIA-Z05 TAP
3 BIG CHILD-CYLAS-ROCKY MOUNTAIN-915 BELL FEVER
4 MOEN-JB-ELROSE-118 SOUTH COAL
5 KURTSWEG-COLTON-FOREMOST – 139 DEMEN
6 BROWN-CAMERON-CREMONA-853 ITS TIME

 RR-+655 DOOR PRIZE

 

STEER WRESTLING

SAT JUNE 18 2PM

1 STOREY-GARRETT-NETHERHILL
2 HARDEN-JEREMY-CASTOR
3 LILLIMAN-CASEY-DIDSBURY
4 MINUE-ARLAN-LONGVIEW
5 HARDEN-JOSH-BIG VALLEY
6 MCINTYRE-DEAN-DIDSBURY

SUN JUNE 19 2PM

1 SHUCKBURGH-RYAN-INNISFAIL
2 KLATT-MATT-FOREMOST
3 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
4 NICKOLSON-TRACE-TABER
5 KURTZ-JUSTIN-COALDALE
6 SAGRAFENA-NEIL-BLAIRMORE
7 LONSBURY-SHAUN-BLAIRMORE

FRI JUNE 17 6PM

 1  HAMTELMAN-CHAD-KYLE
2 NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
3 EAGLE BEAR-DAX-CARDSTON
4 COWIE-JESS-FOREMOST
5 RESCH-WAYNE-MAPLE CREEK

CALF ROPING – if possible be at rodeo ground by 4:00pm to tie down calves on June 17.  Thank you

SAT JUNE 18 2PM

1 JOHNSON-DAWSON-STRATHMORE
2 DAVIDSON-JB-RIMBEY
3 GULICK-CHAD-WESTAWIN
4 WALBURGER-ROSS-WOOD MOUNTAIN
5 HUGHSON-CLARK-FOREMOST
6 HOUSTON-RICHARD-WAINWRIGHT
7 ANDERSON-MACKLIN-ROCKGLEN
8 GETZ-TYLER-LUCKY LAKE
9 FOLK-KEITH-SWIFT CURRENT
10 SQUIRES-AUSTIN-IRMA
11 HATCH-JUSTIN-MAGRATH

SUN JUNE 19 2PM – if possible be at rodeo ground by 4:00pm to tie down calves on June 17.  Thank you

1 WILLIAMSON-BLAKE-DUTCHESS
2 FINNERTY-DANNY-DUTCHESS
3 GACHON-DAVID-HIGH RIVER
4 PEROZAK-MACE-CLARESHOLM
5 HOFER-CHASE-MAGRATH
6 ODONNELL-CODY-LETHBRIDGE
7 BARNSON-CLAY-RAYMOND

FRI JUNE 17 6PM – if possible be at rodeo ground by 4:00pm to tie down calves on June 17.  Thank you

1 PEROZAK-GUY-CLARESHOLM
2 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT
3 NEITZ-MARK-STETTLER
4 WILLIAMSON-SHAWN-MANKOTA
5 CRUIKSHANK-GREG-MAGRATH
6 ALVES-ALEX-CLUNY
7 KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
8 MARCENKO-GEORGE- ROCKGLEN
9 SLOT-KEVIN-BLACK DIAMOND
10 WRIGHT-TYSON-LETHBRIDGE
11 CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
12 MOEBIS-TREVOR-SEVEN PERSONS
13 TRAVALGIA-NICK-MAGRATH

LADIES BARREL RACING -please remember the following as per the rule book.

**Western Attire including shirts with collars and long sleeves rolled down, boots and hat or helmet, in the arena, during slack and one hour before and during the rodeo.
**Page 30 12. Once barrel markers have been placed, no practicing is allowed on the marked course; however, at the judges discretion, for safety purposes, a test run may be made on the marked course. For the purposes of practicing, the barrels must be placed at least fifteen feet (15’) away from the marker.
13. No contestant shall run a practice barrel pattern in the arena within one (1) hour prior to any performance or slack, during intermission, or during the rodeo.
20. All Barrel Racers must be prepared with a tape measure and markers.

SAT JUNE 18 2PM

1 MCINTYRE-JAMIE-DIDSBURY    Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 BERLIE-ALIX-OKOTOKS     Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 MACDONALD-ANGIE-HIGH RIVER
4 SMITH-KAILEY-WAINWRIGHT
5 KMITA-NICOLE-WEYBURN
6 ELLIS-KAITLYN-SUNNYDALE
7 URASAKI-CINDY-LETHBRIDGE Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.
8 WILSON-JOCELYN-MAPLE CREEK    Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.

SUN JUNE 19 2PM

1 VAN BUSKIRK-JESSICA-MANYBERRIES  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 WILSON-MARCI-GLEICHEN     Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 HUGHSON-BAILEY-FOREMOST
4 KURTZ-MEGAN-SKIFF
5 SCHATZ-CAILEY-FOREMOST
6 VAN BUSKIRK-SHANNON-MANYBERRI
7 WILSON-JAYDEN-GLECHIEN        Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.
8 DOLGOPOL-KEYLEE-IRVINE       Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.

FRI JUNE 17 6PM

1 BARR-BRITTANY-PINCHER CREEK    Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 GROVES-LISA-CZAR     Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 OLIVER-DALLIS -BROOKS
4 HALVORSON-MONTANA-TABER
5 BRODERSON-AMBER-TURIN
6 PALICHUK-LACEY-SEVEN PERSONS
7 KNUDSEN-RAE ANN-HUSSAR
8 RICHARDSON-DANA-MEDICINE HAT
9 HICKS-LEXI-MORLACH
10 LEGUERRIER-SHANNON-DONALDA
11 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT       Barrel Rep that person is required to have their own tapes, stakes, flagging tape, etc., mark pattern and put on Barrel Marker Sheet, return barrel marker sheet to office.
12 BEACH-LINDSAY-HIGH RIVER
13 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE
14 PANCOAST-JODY-MEDICINE HAT
15 HAMILTON-TAMMY-RAINER
16 HOOVER-JACQUELINE-VANSCOY
17 GETZ-JEN-BROOKS
18 ZUNTI-TWILA-UNITY
19 STAHL-LORI-CRANBROOK
20 MCMANN-SHAYLEE-DONALDA
21 MARSHALL-TRINA-CYPRESS COUNTY
22 YARASHENKO-MARDI-MAPLE CREEK
23 BRIDGEMAN-CHRISTY-LETHBRIDGE
24 MAYNES-KERRY-MAPLE CREEK
25 KNUDSEN-DEBBIE-HUSSAR
26 SWITZER-BAILEE-ANEROID
27 COYNE-CHARLENE-    RAINIER
28 THIESSEN-MELISSA-STETTLER
29 SMITH-DANA-RAYMOND
30 VAN HAL-DAWN – SCANDIA
31 MILLARD-TANA-INNISFAIL
32 BOWYER-DELLA-MAPLE CREEK
33 KATHREIN-MICHELE-CLARESHOLM
34 LAWRENCE-CHRISTA-MAPLE CREEK
35 MILLARD-DINA-INNISFAIL
36 LYNN-KAYLA-BOW ISLAND
37 PEROZAK-ROSE-CLARESHOLM
38 SCHUURMAN-BRITTNY-DEL BONTIA
39 WILLIAMSON-KASSIDY-MANKOTA
40 SEITZ-KASHLEY-HIGH RIVER
41 SINE-LEANNE-DEWINTON
42 WALDNER-MEGAN-BOW ISLAND
43 ELDRIDGE-MADISON-HIGH RIVER
44 ODNEY-JORDI-FORT MACLEOD
45 MACKIE-KYLIE-MAPLE CREEK
46 SCHUURMAN-WHITNEY  -DIAMOND CITY
47 GLASRUD-HALEY-SHAUNAVON
48 OLSTAD-CARLA-MADDEN
49 HANSON-ALEX-MEDICINE HAT
50 CHAPMAN-ASHLEY-AIRDRIE
51 SCHUURMAN-TAMMY-DIAMOND
52 GILES-TAYLOR-COCHRANE      Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.
53 AMON-KASONDRA-TABER         Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.

JUNIOR BARREL RACING

SAT JUNE 18 2PM

1 URASAKI-JENNA-LETHBRIDGE
2 ANDERSON-HALLIE-MAPLE CREEK
3 ORMANN-MCKENNA-FOREMOST
4 WILSON-LILY-MAPLE CREEK
5 WILSON-JANAE-MAPLE CREEK

SUN JUNE 19 2PM

1 WINDJACK-SYDNEY-MAPLE CREEK
2 GORDON-CASSIDY-MAPLE CREEK
3 COWIE-KARLI-MANKOTA
4 SCHATZ-AMBER-FOREMOST
5 WILSON-RYLEE-GLECHIEN
6 MURPHY-SYDNEY-MAPLE CREEK
7 BOWDITCH-AMY – SYLVANIA

FRI JUNE 17 6PM

1 COYNE-ASHLEY – RAINIER
2 HARTY-PEYTON-FOREMOST
3 RESCH-LOGAN-MAPLE CREEK
4 POWELSON-TALIA-MAGRATH
5 POWELSON-MAYSA-MAGRATH
6 SCHUETT-JORDYN-RAINIER
7 KING-CASSIDY-WAINWRIGHT
8 KELLETT-LARYETTE-PICTURE BUTTE
9 KIELSTRA-ALLY-BURDETT
10 MITCHELL-TRISTA-BURDETT
11 BROST-ERICA-IRVINE
12 AKUNE-BROOKE-RAYMOND
13 TURCATO-SAYGE-TABER
14 BERGEN-FAYTHE
15 BAEHL-TAYLOR
16 KEELEY-KELBY-CLARESHOLM
17 MACZA-GRACE
18 MARCENKO-JILL-  ROCKGLEN
19 GLASCOCK-MADISON-MAPLE CREEK
20 BERGEN-DESI RAY
21 BAEHL-BROOKE
 22  HUGHSON-SYDNEY-FOREMOST

STEER RIDING

SAT JUNE 18 2PM

1 HUGHSON-QUADE-FOREMOST
2 PHILLIPS-LONNIE-ELKO
3 KMITA-KOBE-WEYBURN
4 BARROWS-WILLIAM-FOREMOST
5 HART-JW-HANNA
6 SMITH-BLAKE-ABBEY
7 TATTRIE-DIXON-YOUNGTOWN

SUN JUNE 19 2PM

1 DUNAND-LUCAS-CLARESHOLM
2 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
3 MURPHY-TY-MAPLE CREEK
4 GARDNER-BEAU-ARROWWOOD
5 GAUTHIER-EVAN-MEDICINE HAT
6 MURPHY-KANE-MAPLE CREEK
7 LINK-BLAKE-MAPLE CREEK

FRI JUNE 17 6PM

1 OUELLETTE-LANDEN-LASHBURN
2 BRISSON-TYLER-BROOKS
3 TULLY-ZANE-CONSUL
4 CORNFIELD-COLT
5 SCHELLER-TATYM-MAPLE CREEK
6 SKENE-TY -PRINCE ALBERT
7 GOODING-JONATHAN -PILOT BUTTE
8 OUELLETTE-HAYDEN-LASHBURN
9 DAVIDSON-WESTON-STRONGFIELD
10 SKENE-TANNER  -PRINCE ALBERT
11 BRIGGS-ZACH-MAPLE CREEK
12 HOFFMAN-TRAYDEN-SCANDIA
13 MITCHELL-TYLER-BURDETT
14 YEAST-COLE-MEDICINE HAT

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •