Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

CARDSTON RODEO 2016

OFFICIAL RODEO DRAW

The committee and association has taken into consideration all other sanctioned rodeos and events on this weekend, if you have been double scheduled please email the office at office@chinookrodeoassociaiton.com by 9am Monday Aug 1 and let us know where you are conflicted at and what performance or slack you need to be scheduled in, to avoid any turn outs. If you have been missed in the draw please email the office by 9am Monday Aug 1, with your event, buddy group, and preferences.

Check back Monday, Aug 1 after 6pm and the Official Draw will be posted.

Friday Aug 5, 7pm Performance: Order of events Bareback, Saddle Bronc, Novice Riding, Calf Roping, Junior Bulls, Breakaway, Ladies Barrels, Lil Rascals, Steer Wrestling, Steer Riding, Team Roping, Bull Riding

Saturday Aug 5, 7pm Performance:  Bareback, Saddle Bronc, Calf Roping, Junior Bulls, Steer Wrestling, Breakaway, Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Steer Riding, Team Roping, Bull Riding, Steer Riding

Friday Aug 5, Slack, Following Performance:  Order of events to be posted. Steer Riding, Ladies Barrels, Junior Barrels, Breakaway, Calf Roping, Team Roping

TEAM ROPING

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 STUBER-WYATT-RED CLIFF
STUBER-AUSTIN-RED CLIFF
2 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
MCKENZIE-JON-WARNER
3 SHEARER-JENA-NEW DAYTON
MINUE-ARLAN-NEW DAYTON
4 SODERBURG-CHASE-
BRYCE-DERICK-MILK RIVER
5 LEWIS-TAYLOR-CARDSTON
LEWIS-ROGER-CARDSTON
6 STURM-MARK-BINDLOSS
STUBER-DARWIN-RED CLIFF
7 LONG-DAVE-IRVINE
LONG-WALKER-IRVINE
8 CREAN-HEATHER-RAYMOND
LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
9 LEWIS-TY-CARDSTON
NEILSON-KOLE-CARDSSTON
10 SCHMIDT-JASON-MEDICINE HAT
SCHRIENER-CLINT-MEDICINE HAT
SAT AUG 6 7PM
1 DUCE-KASH-CARDSTON
DUCE-COLT-CARDSTON
2 HEGGIE-JORDI-CARDSTON
JUHASZ-BEN-DEL BONITA
3 CAHOON-MIKE-CARDSTON
CAHOON-TY-CARDSTON
4 HEAVY RUNNER-JESSE-CARDSTON
EAGLE BEAR-DAX-CARDSTON
5 BEVANS-FRANK-CARDSTON
BLACKMORE-WINSTON-CARDSTON
6 HAIG-ROB-MEDICINE HAT
NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
7 KELLETT-TRAVIS-PICTURE BUTTE
SMITH-MIKE-RAYMOND
8 MERRILL-KESTON-HILLSPRING
THOMPSON-TY-HILL SPRING
9 BOWYER-MONTY-MAPLE CREEK
BOWYER-LEVI-MAPLE CREEK
10 BRODERSON-MIKE-TURIN
BRODERSON-TREY-TURIN
11 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
FRI AUG 5 SLACK
1 YOUNG-TATE
SMITH-TYREL-
2 MICHALSKY-LUCAS-LUNDBRECK
WEATHERBEE-LUCAS-LUNDBRECK
3 ODONNELL-DUSTIN-LETHBRIDGE
ODONNELL-CODY-LETHBRIDGE
4 HOLLYWOOD-COLIN-FOREMOST
DOLGOPOL-SHANE-IRVINE
5 POWELSON-MIKE-WELLING
SIEMENS-SCOTT-TABER
6 HOFER-WAYNE-LETHBRIDGE
HATCH-MARK-MAGRATH
7 PEROZAK-MACE-CLARESHOLM
PANCOAST-JARED-MEDICINE HAT
8 PANCOAST-JORDAN-MEDICINE HAT
DUBEAU-JUSTIN-RED CLIFF
9 MCLEOD-TUFTIN-WALDECK
MCLEOD-TYCE-WALDECK
10 MCLEOD-TEE-WALDECK
MCLEOD-SCOTT-WALDECK
11 WUDRICH-TAYLOR-BOW ISLAND
CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
.

BAREBACK-

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT  BOOT LEGGER
2 GARLICK-NATHAN-AUSTRALIA BOOT LACE
 RR-COLT 45
SAT AUG 6 7PM
1 LEES-BEN-AUSTRALIA JOEY JR
2 WILLIAMS-BRETT  JOEY JOHN
 RR-SKOR

SADDLE BRONC

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 SHADE-LIONEL-CARDSTON MILKY WAY
2 ULRICH-TYSON-LETHBRIDGE PLAY MATE
 RR-SEGWAY
SAT AUG 6 7PM
1 LEES-BEN-AUSTRALIA SOREL TOP
2 HEMART-ADRIEN HAILEY
3 BLACK RABBIT-CODY-CARDSTON SEGWAY
RR-BAY STREEK
.

BULL RIDING

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 TETZ-NICK-ARROWWOOD  HOOKUMS
2 HUDSON-JEFF-TURNER VALLEY  SPIKE
3 KUBIK-ZANE-SCANDIA GUILTY CONSCIENCE
4 THOMPSON-KS-LUNDBRECK SB SLIM CHANCE
5 SODERBURG-CHASE-TED
6 HUNT-RON-NANTON  NORM
7 DAVIDSON-CHAD  MEXICAN SUMP PUMP
SAT AUG 6 7PM
1 PHILLIPS-LONNIE-ELKO TED
2 WATSON-HARRY  SPIKE
3 DUCE-BEN-CARDSTON  NORM
4 DIXON-DARRELL-LONGVIEW GUILTY CONSCIENCE
 RR HOOKUM

STEER WRESTLING

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 MINUE-ARLAN-NEW DAYTON
2 MANY GREY HORSES-JAY-STANDOFF
3 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
4 KURTZ-JUSTIN-COALDALE
5 SHUCKBURGH-RYAN-INNISFAIL
.
SAT AUG 6 7PM
1 SAGRAFENA-NEIL-BLAIRMORE
2 LONSBURY-SHAUNE-BLAIRMORE
3 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
4 EAGLE BEAR-DAX-CARDSTON
 5 NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
 

CALF ROPING

 
FRIDAY AUG 5, 7PM
1 BARNSON-CLAY-RAYMOND
2 NEILSON-KOLE-CARDSSTON
3 PEROZAK-GUY-CLARESHOLM
4 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT
5 DAVIDSON-JB-RIMBEY
6 WRIGHT-TYSON-LETHHBRIDGE
7 GULICK-CHAD-WESTASKAWIN
8 MILLER-RYAN-DALEMEAD
9 LEWIS-TY-CARDSTON
10 NELSON-TREVOR-MAGRATH
.
 
SAT AUG 6 7PM
1 HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
2 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
3 HEGGIE-JORDI-CARDSTON
4 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
.
FRI AUG 5 SLACK
1 YOUNG-TATE
2 GETZ-TYLER-LUCKY LAKE
3 SWITZER-BLAINE-SWIFT CURRENT
4 HAYES-WYATT-VAL MARIE
5 FINNERTY-DANNY-DUTCHESS
6 MCLEOD-TYCE-WALDECK
7 HOFER-CHASE-MAGRATH
8 MCLEOD-TUFTIN-WALDECK
9 JOHNSON-DAWSON-STRATHMORE
10 CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
11 PEROZAK-MACE-CLARESHOLM
12 KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
13 WILLIAMSON-BLAKE-DUTCHESS

LADIES BARREL RACING

**please remember the following as per the rule book.**Western Attire including shirts with collars and long sleeves rolled down, boots and hat or helmet, in the arena, during slack and one hour before and during the rodeo.
**Page 30 12. Once barrel markers have been placed, no practicing is allowed on the marked course; however, at the judges discretion, for safety purposes, a test run may be made on the marked course. For the purposes of practicing, the barrels must be placed at least fifteen feet (15’) away from the marker.
13. No contestant shall run a practice barrel pattern in the arena within one (1) hour prior to any performance or slack, during intermission, or during the rodeo.
20. All Barrel Racers must be prepared with a tape measure and markers.

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE      Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 BLOOD-MARIAH-CARDSTON     Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
4 REEDER-CHARLY-CARDSTON
5 WOOLF-ALICIA-CARDSTON
6 LEWIS-TAYLOR-CARDSTON
7 AIPPERSPACH-TRACI – CARDSTON
8 PEROZAK-ROSE-CLARESHOLM  Barrel Rep that person is required to have their own tapes, stakes, flagging tape, etc., mark pattern and put on Barrel Marker Sheet, return barrel marker sheet to office.
9 GIBB-HANNAH-RAYMOND  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
10 VAN HAL-DAWN-SCANDIA  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
.
SAT AUG 6 7PM
1 YARASHENKO-MARDI-MAPLE CREEK   Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 BUNNEY-JEN-INNISFAIL           Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 WILSON-JOCELYN-MAPLE CREEK
4 BLACKMORE-MAREENA-CARDSTON
5 SCHNITZLER-RENIE-VANSCOY
6 BRODERSON-AMBER-TURIN
7 MILLARD-TANA-INNISFAIL
8 WESTON-WHITNEY-CARDSTON
9 SCHUURMAN-BRITTNY-DEL BONITA
10 VAN BUSKIRK-JESSICA-MANYBERRIES  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
11 VAN BUSKIRK-SHANNON-MANYBERRIES  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
FRI AUG 5 SLACK
1 HANSON-ALEX-MEDICINE HAT       Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 LYNN-KAYLA-BOW ISLAND          Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 MARSHALL-TRINA-MEDICINE HAT
4 FOX-CAMMIE-CARDSTON
5 KATHREIN-MICHELE-CLARESHOLM
6 POLETZ-LIANE-DUTCHESS
7 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
8 MACDONALD-ANGIE-HIGH RIVER
9 ODNEY-JORDI-FORT MACLEOD
10 HALVORSON-MONTANA-TABER
11 BECKER-VICTORIA-LETHBRIDGE
12 WILSON-JAYDEN-GLIECHEN
13 SCHUURMAN-TAMMY-DIAMOND CITY
14 BEACH-LINDSAY-COCHRANE
15 SCHUURMAN-WHITTNY-DIAMOND CIT
16 ODONNELL-BAILEY-LETHBRIDGE
17 BERLIE-ALIX-OKOTOKS
18 RUNNER-LACY
19 SCHATZ-CAILEY-FOREMOST
20 GILES-TAYLOR-COCHRANE
21 BARR-BRITTANY
22 WILSON-MARCI-GLIECHEN  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
23 STAHL-LORI-CRANBROOK  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
.

BREAKAWAY ROPING

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 BARNSON-CLINT-RAYMOND
2 VANDENBERG-SYDNEY-COUTTS
3 FOX-CAMMIE-CARDSTON
4 LONG-HOUSTON-IRVINE
5 LEWIS-TAYLOR-CARDSTON
6 SHEARER-JENA-NEW DAYTON
7 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE
8 SHADE-KILEY-CARDSTON
9 LONG-WALKER-IRVINE
10 AIPPERSPACH-TRACI-CARDSTON
11 LEWIS-RHETT-CARDSTON
SAT AUG 6 7PM
1 NUNN-JILL-CARDSTON
2 DAY CHEIF-KALE-CARDSTON
3 BRODERSON-TREY-TURIN
4 DAY CHIEF-JAYTON-CARDSTON
5 KELLETT-CHASE-PICTURE BUTTE
6 WILSON-BAYNE-MAPLE CREEK
7 DAY CHIEF-JAKE-CARDSTON
8 HANCOCK-REVECCA-AUSTRALIA
9 CAHOON-BAILEY-CARDSTON
.
  FRI AUG 5 SLACK
1 MILLER-MIKE-MILK RIVER
2 POWELSON-TALIA-WELLING
3 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
.

JUNIOR BARRELS

SAT AUG 6 7PM
1 WINDJACK-SYDNEY-MAPLE CREEK
2 WILSON-JANAE-MAPLE CREEK
3 ANDERSON-HALLIE-MAPLE CREEK
4 KELLETT-LARYETTE-PICTURE
5 MURPHY-SYDNEY-MAPLE CREEK
.
FRI AUG 5 SLACK
1 BROST-ERICA-IRVINE
2 MITCHELL-TRISTA-BURDETT
3 AKUNE-BROOKE-RAYMOND
4 HUGHSON-SYDNEY-FOREMOST
5 SCHUETT-JORDYN-RAINER
6 KIELSTRA-ALLY-BURDETT
7 URASAKI-JENNA-LETHBRIDGE
8 KEELEY-KEBLY-NANTON
9 SCHATZ-AMBER-FOREMOST
10 WILSON-RYLEE-GLIECHEN
11 POWELSON-MAYSA-WELLING
12 COWIE-KARLI-MANKOTA
13 GIBB-SAIGE-RAYMOND
14 POWELSON-TALIA-WELLING

STEER RIDING

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 DAVISON-WESTON
2 KMITA-KOBE-WEYBURN
3 HART-JW-HANNA
4 KMITA-KEGAN-WEYBURN
5 FERGUSON-TY-GRANUM
6 HOFFMAN-TRAYDEN-SCANDIA
7 GARDNER-BEAU-ARROWWOOD
FRIDAY AUG 5, SLACK
1 MITCHELL-TYLER-BURDETT
.
2 SCHELLER-TATYM-MAPLE CREEK
3 LINK-BLAKE-MAPLE CREEK
4 BARROWS-WILLIAM-FOREMOST
5 HUGHSON-QUADE-FOREMOST
6  DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
7 SMITH-BLAKE-ABBEY
8 YEAST-COLE-MEDICINE HAT
9 TATTRIE-DIXON-YOUNGSTOWN
 10  DUNAND-LUCAS-CLARESHOLM
SAT AUG 6 7PM
1 NELSON-KEEGAN-LONGVIEW
2 OUELLETTE-LANDEN-LASHBURN
3 OUELLETTE-HAYDEN-LASHBURN
4 MURPHY-KANE-MAPLE CREEK
5 NELSON-DAWSON-LONGVIEW
6 PHILLIPS-LONNIE-ELKO
7 MURPHY-TY-MAPLE CREEK
8 TULLY-ZANE-CONSUL
9 BRIGGS-ZACH-MAPLE CREEK
.

LIL RASCALS

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 SMITH-LUCY-RAYMOND
2 RALPH-KODI-RAYMOND
3 SCHOOTEN-TYNELL-VULCAN
4 KEELEY-MATTIE-NANTON
.
SAT AUG 6 7PM
1 BRODERSON-CHARLIEGH-TURIN
2 LICHTENBERGER-REESE-FORT MACL
3 WILSON-LILY-MAPLE CREEK
4 HEGGIE-JAYCEE-RAYMOND
5 LICHTENBERGER-RYLEE-FORT MACL

JUNIOR BULLS

FRIDAY AUG 5, 7PM
1 THOMPSON-KS-LUNDBRECK SB  305
2 HARTMAN-COLE-LANCER GREY EAGLE
3 HARTMAN-CHAD-LANCER  PIG
4 EAGLE TAIL FEATHERS-WADE- 402
5 HENRY-KAYDUNN-RAYMOND  SILVER LINING
6 TETZ-NICK-ARROWWOOD 407
 RR-WINCHESTERE
.
SAT AUG 6 7PM
1 PHILLIPS-LONNIE-ELKO 305
2 BLOOD-T.R.-SPRING COULEE  WINCHESTER
3 CHIEF MOON-TRYCE-CARDSTON GREY EAGLE
 4 BRIGGS-HAYDEN-MAPLE CREEK PIG

NOVICE RIDING

 
FRIDAY AUG 5, 7PM
1 THOMPSON-KS-LUNDBRECK SB  DUCE
 RR-BLACK NIGHT
2 FERGUSON-LANE-GRANUM BB SKOR
RR-BLUE LAGOON

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •