Box 1263
Picture Butte, Alberta
Canada, T0K 1V0
Phone: 403-739-2988
Fax: 403-739-2987
email

Photo credits: Lesley Marie Photography, Kaptive8Photography, Blackmer Photography, and Fred Monk
Click on the sponsor below to visit their website

BOW ISLAND OFFICIAL CALL BACK

The committee and association has taken into consideration all other sanctioned rodeos and events on this weekend, if you have been double scheduled please email the office at office@chinookrodeoassociaiton.com by 9am Monday JuLY 25 and let us know where you are conflicted at and what performance or slack you need to be scheduled in, to avoid any turn outs. If you have been missed in the draw please email the office by 9am Monday JULY 25, with your event, buddy group, and preferences.

Thank you to the Bow Island Committee Volunteers for having flexibility in scheduling and putting on your Annual rodeo.

Friday July 29, 6pm:  Calf Roping, Junior Bulls, Breakaway Roping, Steer Riding, Steer Wrestling, Saddle Bronc, Intermission, Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Team Roping, Bull Riding

Saturday, July 30, 1pm: Bareback, Novice Riding, Calf Roping, Junior Bulls, Breakaway, Steer Riding, Steer Wrestling, Saddle Bronc, Intermission, Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Team Roping, Bull Riding

Saturday, July 30, 8am Slack:  Order of Events:  Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals, Calf Roping, Steer Wrestling, Team Roping, Breakaway Roping, Bull Riding, Steer Riding
**We understand that many of you are going to other rodeo’s in the afternoon of this day, we are asking that everyone is ready when called upon to keep the slack moving along smoothly.  Thank you**

**There will be no moves done in the slack, this order was set to mirror other sanctioned rodeo’s.**

 

TEAM ROPING
FRI JULY 29 6PM
1 POWELSON-MIKE-WELLING
SIEMENS-SCOTT-TABER
2 CREAN-HEATHER-RAYMOND
CRUIKSHANK-GREG-RAYMOND
3 HOLLYWOOD-COLIN-FOREMOST
DOLGOPOL-SHANE-IRVINE
4 ANDERSON-CHRIS-STRATHMORE
ANDERSON-HARVEY-TABER
5 ELLIS-MARK-SUNNYDALE
ELLIS-TY-SONNYDALE
6 SCHMIDT-DALE-TABER
SCHMIDT-LOUIS-TABER
7 HAIG-ROB-MEDICINE HAT
NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
8 TRAYNOR-VINCE-MEDICINE HAT
KRAFT-JUSTIN-MEDICINE HAT
9 LINTHICUM-MURRAY-GLENTWORTH
DRAKE-KENT-MOOSE JAW
10 SHEARER-JENA-NEW DAYTON
MINUE-ARLAN-NEW DAYTON
11 WEATHERBEE-LUCAS-LUNDBRECK
MICHALSKY-LUCAS-LUNDBRECK
12 LONG-DAVE-IRVINE
LONG-WALKER-IRVINE
SAT JULY 30 1PM
1 DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
SCHNEIDER-TRAVIS-MEDICINE HAT
2 HOFER-WAYNE-LETHBRIDGE
HATCH-MARK-MAGRATH
3 SODERBURG-CHASE-COALDALE
BRYCE-DERICK-MILK RIVER
4 HUGHSON-VANE-FOREMOST
HIRSCHE-BRETT-FOREMOST
5 DRAPER-MARLON-STIRLING
WILLIAMS-CHEYNE-STIRLING
6 MCCANELL-KEVIN-CARIEVALE
KMITA-TYLER-WEYBURN
SAT JULY 30 8AM SLK
1 WESTON-WHITNEY-CARDSTON
LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
2 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
3 SIGFUSSION-SCOTT-DAVIDSON
GOMERSALL-JIM BOB-MOOSE JAW
4 BRODERSON-MIKE-TURIN
BRODERSON-TREY-TURIN
5 SCHMIDT-JASON-MEDICINE HAT
SCHRIENER-CLINT-MEDICINE HAT
6 HICKS-TYRELL-MORTLACK
PALANUIK-RYAN-SWIFT CURRENT
7 PEROZAK-MACE-FORT MACLEOD
PANCOAST-JARED-MEDICINE HAT
8 ODONNELL-DUSTIN-LETHBRIDGE
ODONNELL-CODY-LETHBRIDGE
9 GILCHRIST-TYLER-MAPLE CREEK
GILCHRIST-ADAM-MAPLE CREEK
10 WUDRICH-TAYLOR-BOW ISLAND
JONES-TANNER-MAPLE CREEK
11 MARCENKO-ZANE-ROCKGLEN
CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
12 ELLIS-ORIN-IRON RIVER
LEHMANN-ASHTON-MAYFAIR
13 STUBER-WYATT-RED CLIFF
STUBER-AUSTIN-RED CLIFF
14 SAVILLE-LANCE-MEDICINE HAT
STUBER-DARWIN-RED CLIFF
15 ROSS-JEREMY-ESTEVAN
BROWN-LANCE-VIRDEN
16 PANCOAST-JORDAN-MEDICINE HAT
DUBEAU-JUSTIN-RED CLIFF
17 POTTS-BILLY-BROCKET
LITTLE MUSTACHE-BUTCH-BROCKET
18 KELLETT-TRAVIS-PICTURE BUTTE
SMITH-MIKE-RAYMOND
19 SWITZER-BLAINE-SWIFT CURRENT
GETZ-TYLER-LUCKY LAKE
20 PATON-TY-CARNDUFF
RUTTEN-TANNER-CARNDUFF
21 SWITZER-MATT-YORKTON
WILLIAMS-TRISTEN-GLENAVON
22 WILLIAMS-KEVIN-GLENAVON
DUNHAM-BRUCE-SOURIS
23 BOWYER-MONTY-MAPLE CREEK
BOWYER-LEVI-MAPLE CREEK
BAREBACK 
SAT JULY 30 1PM
1 STEVENSON-CARSON-ROSTER
2 JONES-STRAWBS-AUSTRALIA-FRESH BREWED
3 PETERSON-CALDER-GLENTWORTH-309 PHANTOM
RR-GOOD TIMES
SADDLE BRONC 
FRI JULY 29 6PM
1 ULRICH-TYSON-LETHBRIDGE-3 BLUE CHIP
2 BOHMER-CHANCE-HILLCREST-KICKIN STONES
3 HEMART-ADRIEN-HILDA-YX3 BURDOCK
SAT JULY 30 1PM
1 WANCHUCK-KOLBY-SHERWOOD PARK-524 TINSMITH
2 WARREN-RICKY-KICKIN STONES
3 ASHBACHER-KOLE-ARROWWOOD-521 LUMPY
4 KNIGHT-TOM-REGINA-BURDOCK
5 IMSIROVIC-DANIEL-AUSTRALIA SB-91 RED PEPPER
 RR-217 DEER MOUSE
BULL RIDING 
FRI JULY 29 6PM
1 KURTZWEG-COLTEN-051 ROAD TRIP
2 COBBE-WYATT-OKOTOKS – 12 LITTLE NICKY
3 ELLIS-TY-SONNYDALE-897 CAJUN SHAKER
4 KUBIK-ZANE-SCANDIA-976 BOY GEORGE
 RR-12 WATER BOY
SAT JULY 30 1PM
1 SODERBURG-CHASE-COALDALE-976 BOY GEORGE
2 IRWIN-BRODY-MEDICINE HAT-12 WATERBOY
3 HUNT-RON-NANTON-897 CAJUN SHAKER
4 CHARTERIS-COLBY-CALGARY-GOLD MEMBER
5 HUDSON-JEFF-TURNER VALLEY-051 ROAD TRIP
 RR-21 LITTLE NICKY
SAT JULY 30 8AM SLK
1 LOEPPKY-TJ-CENTRAL BUTTE-21 LITTLE NICKY
STEER WRESTLING
FRI JULY 29 6PM
1 NEWTON-BLAKE-DEL BONITA
2 MINUE-ARLAN-NEW DAYTON
3 EAGLE BEAR-DAX-CARDSTON
4 SHUCKBURGH-RYAN-INNISFAIL
5 ELLIS-TY-SONNYDALE
SAT JULY 30 8AM SLK
1 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
2 WHEELER-GEORGE-DAVIDSON
4 SIGFUSSION-SCOTT-DAVIDSON
5 LOEPPKY-TJ-CENTRAL BUTTE
6 KURTZ-JUSTIN-COALDALE
7 CLARY-MATT-STONEY PLAIN
8 KLOVANSKY-KAL-DAVIDSON
9 TRAUTMAN-MIKE-LETHBRIDGE
10 MORRIS-REGAN-REGINA
11 MANY GREY HORSES-JAY-CARDSTON
12 MARCENKO-ZANE-ROCKGLEN
13 PETTYJOHN-TY
14 HARDEN-JEREMY-CASTOR
CALF ROPING
FRI JULY 29 6PM
1 WILLIAMSON-BLAKE-DUTCHESS
2 CRUIKSHANK-GREG-RAYMOND
3 HOFER-CHASE-MAGRATH
4 JOHNSON-DAWSON-STRATHMORE
5 DAVIDSON-JB-RIMBEY
6 GULICK-CHAD-WESTASKAWIN
7 WRIGHT-TYSON-LETHBRIDGE
SAT JULY 30 1PM
1 NELSON-TREVOR-MAGRATH
2 HEATON-DAVE-STRATHMORE
3 SLOT-KEVIN-BLACK DIAMOND
4 HATCH-JUSTIN-MAGRATH
5 DYCK-STRAN-MEDICINE HAT
6 KATHREIN-LYLE-CLARESHOLM
7 FITZPATRICK-CRAIG-OKOTOKS
8 MILLER-RYAN-DALEMEAD
SAT JULY 30 8AM SLK
1 MORTON-EVERETT-DEL BONITA
2 HEGGIE-JEFF-CARDSTON
3 HEGGIE-JUSTIN-CARDSTON
4 FINNERTY-DANNY-DUTCHESS
5 FOLK-KEVIN-SWIFT CURRENT
6 CREASY-KELLY-MEDICINE HAT
7 BARNSON-CLAY-RAYMOND
8 SIGFUSSION-SCOTT-DAVIDSON
9 DUNHAM-BRUCE-SOURIS
10 SWITZER-BLAINE-SWIFT CURRENT
11 PEROZAK-GUY-CLARESHOLM
12 GETZ-TYLER-LUCKY LAKE
13 SWITZER-MATT-YORKTON
14 FOLK-KEITH-SWIFT CURRENT
15 PEROZAK-MACE-FORT MACLEOD
LADIES BARREL RACING  please remember the following as per the rule book.**Western Attire including shirts with collars and long sleeves rolled down, boots and hat or helmet, in the arena, during slack and one hour before and during the rodeo.
**Page 30 12. Once barrel markers have been placed, no practicing is allowed on the marked course; however, at the judges discretion, for safety purposes, a test run may be made on the marked course. For the purposes of practicing, the barrels must be placed at least fifteen feet (15’) away from the marker.
13. No contestant shall run a practice barrel pattern in the arena within one (1) hour prior to any performance or slack, during intermission, or during the rodeo.
20. All Barrel Racers must be prepared with a tape measure and markers.
FRI JULY 29 6PM
1 WALDNER-MEGAN-BOW ISLAND  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 WILSON-MARCI-GLIECHEN Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 NELSON-CARTER-BOW ISLAND
4 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT  Barrel Rep that person is required to have their own tapes, stakes, flagging tape, etc., mark pattern and put on Barrel Marker Sheet, return barrel marker sheet to office.
5 OLSTAD-CARLA
6 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE
7 YARASHENKO-MARDI-MAPLE CREEK
8 SCHUURMAN-BRITTNY-DEL BONITA
9 WILSON-JAYDEN-GLIECHEN
10 SCHUURMAN-WHITNEY-DIAMOND CIT
11 SCHUURMAN-TAMMY-DIAMOND CITY
12 GIBB-HANNAH-RAYMOND
13 HOOVER-JACKIE-VANSCOY
14 WALTERS-KENDRA-MAGRATH  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
15 DRAKE-KARA-MOOSE JAW  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
SAT JULY 30 1PM
1 MILLARD-DENA-INNISFAIL  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 MUNRO-AUREA-STRATHMORE  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 MCCANNELL-HALLIE-CARIEVALE
4 OLAFSON-BERTINA-HUDSON BAY
5 LYNN-KAYLA-BOW ISLAND
6 HAGEL-BROOKLYN-MEDICINE HAT
7 KATHREIN-MICHELE-CLARESHOLM
8 BUNNEY-JEN-INNISFAIL
9 KURTZ-MEAGAN-SKIFF
10 MILLARD-TANA-INNISFAIL
11 ODNEY-JORDI-FORT MACLEOD
12 WHITNEY-CAMILLE-COCHRANE
13 CHAPMAN-ASHLEY-AIRDRIE
14 HAMILTON-TAMMY-SCANDIA  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
15 OLIVIER-DALLIS-SCANDIA  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working
SAT JULY 30 8AM SLK
1 LAIT-ALLIE-STAVELY  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
2 SLADE-LARMIE-LESTOCK   Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.
3 BRIDGEMAN-CHRISTY-LETHBRIDGE
4 STAHL-LORI-CRANBROOK
5 PEROZAK-ROSE-CLARESHOLM
6 SCHNITZLER-RENIE-VANSCOY
7 SKOCDOPOLE-DIANE-BIG VALLEY
8 BRETON-CARIANN-BIG VALLEY
9 VAN HAL-DAWN-SCANDIA
10 POTTS-JENNIFER-BROCKET
11 GILCHRIST-KRISTY-MAPLE CREEK
12 RISSLING-BRITTNI-MEDICINE HAT
13 HANSON-ALEX-MEDICINE HAT
14 ODONNELL-BAILEY-LETHBRIDGE
15 SWITZER-BAILEE-ANEROID
16 CROSLEY-JC-MOOSIMIN
17 SLADE-CALONNA-LESTOCK
18 BOWYER-DELLA-MAPLE CREEK
19 POLETZ-LIANE-DUTCHESS
20 GETZ-JEN-BROOKS
21 GILES-TAYLOR-COCHRANE
22 HALVORSON-MONTANA-TABER
23 LEPPINGTON-JACKIE-RAYMOND
24 WILSON-JOCELYN-MAPLE CREEK
25 MARSHALL-TRINA-MEDICINE HAT
26 HUGHSON-CARLY-FOREMOST
27 VAN BUSKIRK-SHANNON-MANYBERRI
28 MCMANN-SHAYLEE-DONALDA
29 RICHARDSON-DANA-MEDICINE HAT
30 VAN BUSKIRK-JESSICA-MANYBERRI
31 BRODERSON-AMBER-TURIN
32 BEACH-LINDSAY-COCHRANE
33 LEGUERRIER-SHANNON-DONALDA
34 WESTON-WHITNEY-CARDSTON
35 PANCOAST-JODY-MEDICINE HAT  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.
36 GLASRUD-HALEY-SHAUNAVON  Barrel Duties check the markers with measuring tape and Barrel Marker Sheet with Judge at least 1 hour before performance or slack is to start, set up eyes and put on barrel wraps and ensure clock box is working.
BREAKAWAY ROPING
FRI JULY 29 6PM
1 POWELSON-TALIA-WELLING
2 OLSTAD-CARLA
3 KIELSTRA-CHRISSY-BURDETT
4 HOFMANN-TRAYDEN-SCANDIA
5 SHEARER-JENA-NEW DAYTON
6 WRIGHT-MADISON-LETHBRIDGE
7 LONG-WALKER-IRVINE
8 LONG-HOUSTON-IRVINE
SAT JULY 30 1PM
1 FOX-CAMMIE-CARDSTON
2 MILLER-MIKE-MILK RIVER
3 KELLETT-CHASE-PICTURE BUTTE
4 VANDENBERG-SYDNEY-COUTTS
5 FITZPATRICK-MARGO-OKOTOKS
SAT JULY 30 8AM SLK
1 WILSON-BAYNE-MAPLE CREEK
2 BRODERSON-TREY-TURIN
3 BARNSON-CLINT-RAYMOND
4 POTTS-JENNIFER-BROCKET
5 SHADE-KILEY-CARDSTON
JUNIOR BARRELS
FRI JULY 29 6PM
1 KIELSTRA-ALLY-BURDETT
2 GIBB-SAIGE-RAYMOND
3 HOFMANN-ASHLEY-SCANDIA
4 WILSON-RYLEE-GLIECHEN
5 GLASCOCK-MADISON-MAPLE CREEK
6 MITCHELL-TRISTA-BURDETT
7 POWELSON-MAYSA-WELLING
8 POWELSON-TALIA-WELLING
SAT JULY 30 1PM
1 WINDJACK-SYDNEY-MAPLE CREEK
2 KING-CASSIDY-WAINWRIGHT
3 MCCANNELL-HANNAH-CARIEVALE
4 ORMANN-MCKENNA
5 MURPHY-SYDNEY-MAPLE CREEK
6 COYNE-ASHLEY-SCANDIA
7 SCHUETT-JORDYN-RAINIER
SAT JULY 30 8AM SLK
1 TURCATO-SAYGE-TABER
2 BROST-ERICA-IRVINE
3 GORDON-CASSIDY-MAPLE CREEK
4 KELLETT-LARYETTE-PICTURE BUTTE
5 BOWDITCH-AMY-SYLVANIA
6 AKUNE-BROOKE-RAYMOND
7 URASAKI-JENNA-LETHBRIDGE
8 HUGHSON-SYDNEY-FOREMOST
9 ANDERSON-HALLIE-MAPLE CREEK
10 WILSON-JANAE-MAPLE CREEK
STEER RIDING
FRI JULY 29 6PM
1 TULLY-ZANE-CONSUL
2 HART-JW-HANNA
3 PHILLIPS-LONNIE-ELKO
4 BRIGGS-ZACH
5 HOFMANN-TRAYDEN-SCANDIA
6 KMITA-KOBE-WEYBURN
7 MITCHELL-TYLER-BURDETT
8 DUNAND-LUCAS-CLARESHOLM
9 NELSON-DAWSON-LONGVIEW
10 NELSON-KEEGAN-LONGVIEW
SAT JULY 30 1PM
1 FERGUSON-TY-GRANUM
2 MURPHY-KANE-MAPLE CREEK
3 GARDNER-BEAU-ARROWWOOD
4 GAUTHIER-EVAN-MEDICINE HAT
5 MURPHY-TY-MAPLE CREEK
6 TATTRIE-DIXON-YOUNGSTOWN
7 SCHELLER-TATYM-MAPLE CREEK
 8  DOLGOPOL-KOLE-IRVINE
9 OZIRNEY-JADEN-GRENFELL
10 MCDONALD-KADE-MELVILLE

 

SAT JULY 30 8AM SLK

1 BARROWS-WILLIAM-FOREMOST
2 PATON-KADEN-CARNDUFF
3 COLLINESS-JUD-KINCAID
5 GOODING-JONATHAN-PILOT BUTTE
6 TONITA-STEFAN-SASKATOON
7 KORNFLED-COLT-VAL MARIE
8 SKENE-TYLER-PRINCE ALBERT
9 HUGHSON-QUADE-FOREMOST
10 SMITH-BLAKE-ABBEY
11 YEAST-COLE-MEDICINE HAT
LIL RASCALS
FRI JULY 29 6PM
1 DRAKE-KOLLINS-MOOSE JAW
2 RALPH-KODI-RAYMOND
3 SMITH-LUCY-RAYMOND
4 PIERSON-ALEXIS-TABER
SAT JULY 30 1PM
1 KEELEY-MATTIE-NANTON
2 LITCHENBERGER-RYLEE
3 SCHOOTEN-TYNELL-VULCAN
SAT JULY 30 8AM SLK
1 CSABAY-KATE-TABER
2 BRODERSON-CHARLEIGH-TURIN
3 WILSON-LILY-MAPLE CREEK
JUNIOR BULLS draw to be posted Monday
FRI JULY 29 6PM
1 SCOUT-CHASE-FORT MACLEOD-X43
2 PHILLIPS-LONNIE-ELKO-412
3 BRIGGS-HAYDEN-44
4 EAGLE TAILFEATHERS-WADE-STAND-414

 RR-X402

 

SAT JULY 30 1PM
1 HENRY-KAYDUNN-RAYMOND-Y42
2 PETERSON-LOGAN-GLENTWORTH-491
3 CRAIG-TYLER-CROSSFIELD-44

 RR-X43

 

NOVICE RIDING 
SAT JULY 30 1PM
1 HUGHSON-KALE-FOREMOST SB-3 BLUE CHIP
2 IMSIROVIC-DANIEL-AUSTRALIA SB-COWBOY TRAIL
3 FERGUSON-LANE-GRANUM BB-BAR 2 FLUTTERBY
4 HORTON-EDWARD-AUSTRALIA SB-COWBOY TRAIL

 

WEBSITE DESIGNED BY EDJE/COWS • EDJECATTLE.COM • COWSDIRECTORY.COM •